Vicor Corporation VI-20J-EX-B1
VI-20J-EX-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-20J-EX-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W
Datasheet Download
VI-20J-EX-B1.pdf
Availability of VI-20J-EX-B1
QUANTITY
VI-20J-EX-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-20J-EX-B1
Internal Part NumberEIS-VI-20J-EX-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.08A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-20J-EX-B1
Related LinksVI-20J, VI-20J-EX-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-20J-EX-B1 Details Description
Related parts for VI-20J-EX-B1
CABLE D-SUB - AMP15B/AE15M/X datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 10V X7R 0306 datasheet.pdf
RFID KEYRING TRANSPONDER R/W 80B datasheet.pdf
FUSE STRIP 275A 48VDC BOLT MOUNT datasheet.pdf
TVS DIODE 180VWM 291.6VC SMC datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 7A 250VAC 32VDC datasheet.pdf
LPP 5.00/90/24 BK datasheet.pdf
CAP POLYMER 180UF 20% 16V T/H datasheet.pdf