Vicor Corporation VI-20J-EX-S
VI-20J-EX-S picture photo
Mfg. Part Number
VI-20J-EX-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W
Datasheet Download
VI-20J-EX-S.pdf
Availability of VI-20J-EX-S
QUANTITY
VI-20J-EX-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-20J-EX-S
Internal Part NumberEIS-VI-20J-EX-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.08A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-20J-EX-S
Related LinksVI-20, VI-20J-EX-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-20J-EX-S Details Description
Related parts for VI-20J-EX-S
TERM BLOCK HDR 2POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 1A 8MLF datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 26.5V datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 19MM datasheet.pdf
F6 WOVEN WRAP 1/2 BK 150' datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
MICRO 31C P 20" RBW NI datasheet.pdf
CAP FILM 35UF 5% 900VDC RADIAL datasheet.pdf