Vicor Corporation VI-20K-IX-F4
VI-20K-IX-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VI-20K-IX-F4
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W
Datasheet Download
VI-20K-IX-F4.pdf
Availability of VI-20K-IX-F4
QUANTITY
VI-20K-IX-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-20K-IX-F4
Internal Part NumberEIS-VI-20K-IX-F4
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 140V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.88A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-20K-IX-F4
Related LinksVI-20K, VI-20K-IX-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-20K-IX-F4 Details Description
Related parts for VI-20K-IX-F4
IC SWITCH HALL EFFECT UNI 3SIP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 100KHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:2 3GHZ 8SOIC datasheet.pdf
GSF1 POWER ENTRY MODUL 10A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
RES 576 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
RES SMD 4.02KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
MICRO 37C S 24" YEL FLOAT datasheet.pdf