Vicor Corporation VI-20K-IX-F4
VI-20K-IX-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VI-20K-IX-F4
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W
Datasheet Download
VI-20K-IX-F4.pdf
Availability of VI-20K-IX-F4
QUANTITY
VI-20K-IX-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-20K-IX-F4
Internal Part NumberEIS-VI-20K-IX-F4
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 140V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.88A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-20K-IX-F4
Related LinksVI-20K, VI-20K-IX-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-20K-IX-F4 Details Description
Related parts for VI-20K-IX-F4
FAN AXIAL 25X10MM BALL 5VDC WIRE datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
RES 24.6K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.27M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 9COND 18AWG SLATE 100' datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 495MA 500 MOHM datasheet.pdf
POT 2K OHM 2W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
RES 4.3 OHM 10W 5% RADIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 15W PCB datasheet.pdf