Vicor Corporation VI-20L-CX-F4
VI-20L-CX-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VI-20L-CX-F4
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W
Datasheet Download
VI-20L-CX-F4.pdf
Availability of VI-20L-CX-F4
QUANTITY
VI-20L-CX-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-20L-CX-F4
Internal Part NumberEIS-VI-20L-CX-F4
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.68A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-20L-CX-F4
Related LinksVI-20L, VI-20L-CX-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-20L-CX-F4 Details Description
Related parts for VI-20L-CX-F4
FIXED IND 6.8UH 760MA 300 MOHM datasheet.pdf
FAN AXIAL 254X89MM 115VAC WIRE datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.5MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
BARRIER STR 6X6X24" datasheet.pdf
C-840-38T RING AVIKRIMP TAPE datasheet.pdf
LENS ASSY 1POS 21.6MM SQ 13.1MM datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 5VOUT 50W datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 3.3V datasheet.pdf
FUSE-D2 4A T GL/GG 500VAC E27 datasheet.pdf