Vicor Corporation VI-20L-CY-S
VI-20L-CY-S picture photo
Mfg. Part Number
VI-20L-CY-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W
Datasheet Download
VI-20L-CY-S.pdf
Availability of VI-20L-CY-S
QUANTITY
VI-20L-CY-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-20L-CY-S
Internal Part NumberEIS-VI-20L-CY-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.79A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W