Vicor Corporation VI-20L-EX-S
VI-20L-EX-S picture photo
Mfg. Part Number
VI-20L-EX-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W
Datasheet Download
VI-20L-EX-S.pdf
Availability of VI-20L-EX-S
QUANTITY
VI-20L-EX-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-20L-EX-S
Internal Part NumberEIS-VI-20L-EX-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.68A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-20L-EX-S
Related LinksVI-20, VI-20L-EX-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-20L-EX-S Details Description
Related parts for VI-20L-EX-S
IDC CABLE-AKR26G/ AE26G / X datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL R/A 24POS datasheet.pdf
RES 1.6M OHM 1/6W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK BST INV 5V 1.5A 8DIP datasheet.pdf
FERRULE WIRE BLUE 14AWG 5000RL datasheet.pdf
CAP FILM 3UF 6% 660VAC QC TERM datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 2A 42 MOHM SMD datasheet.pdf
MICRO 31 M 72" RBW datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1K OHM 2012 datasheet.pdf