Vicor Corporation VI-20N-IY-S
VI-20N-IY-S picture photo
Mfg. Part Number
VI-20N-IY-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W
Datasheet Download
VI-20N-IY-S.pdf
Availability of VI-20N-IY-S
QUANTITY
VI-20N-IY-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-20N-IY-S
Internal Part NumberEIS-VI-20N-IY-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 118.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.7A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-20N-IY-S
Related LinksVI-20, VI-20N-IY-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-20N-IY-S Details Description
Related parts for VI-20N-IY-S
CONN HEADER .100 DUAL STR 46POS datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 25A 10 MOHM CHAS datasheet.pdf
RES 91K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLK 15POS 5MM ANGLED datasheet.pdf
FUSE LINK 500V AM NH 200A SIZE1 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf