Vicor Corporation VI-20P-EX-F2
VI-20P-EX-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VI-20P-EX-F2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W
Datasheet Download
VI-20P-EX-F2.pdf
Availability of VI-20P-EX-F2
QUANTITY
VI-20P-EX-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-20P-EX-F2
Internal Part NumberEIS-VI-20P-EX-F2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 113.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.43A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-20P-EX-F2
Related LinksVI-20P, VI-20P-EX-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-20P-EX-F2 Details Description
Related parts for VI-20P-EX-F2
IC TXRX 5V RS232 LP CAPS 24SOIC datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20UNF 2B 4.5V datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 8NS 165CABGA datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS 2MM VERT T/H datasheet.pdf
Connector Header 9 Position 0.138" (3.50mm) Through Hole datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 6 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 3.81MM datasheet.pdf
RES 4.87K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.8V 200W datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 2A SMA datasheet.pdf
DISPLAY 7SEG 1 DIGIT 0.3" RED datasheet.pdf