Vicor Corporation VI-20P-EX-F3
VI-20P-EX-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VI-20P-EX-F3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W
Datasheet Download
VI-20P-EX-F3.pdf
Availability of VI-20P-EX-F3
QUANTITY
VI-20P-EX-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-20P-EX-F3
Internal Part NumberEIS-VI-20P-EX-F3
3D ModelVI-2xx-xx-F3.stpVI-2xx-xx-F3.pdf
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 113.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.43A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-20P-EX-F3
Related LinksVI-20P, VI-20P-EX-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-20P-EX-F3 Details Description
Related parts for VI-20P-EX-F3
CAP CER 0.1UF 16V Y5V 1206 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK BST PWM 8-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 18A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 35POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS VERT WHITE datasheet.pdf
HEATSINK ALUM ANOD TO-220 datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
HEADER WIRE WRAP 2.54MM datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 24POS datasheet.pdf
OSCILLATOR SO 156.25MHZ LVDS SMD datasheet.pdf