Vicor Corporation VI-20P-IX-B1
VI-20P-IX-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-20P-IX-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W
Datasheet Download
VI-20P-IX-B1.pdf
Availability of VI-20P-IX-B1
QUANTITY
VI-20P-IX-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-20P-IX-B1
Internal Part NumberEIS-VI-20P-IX-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 113.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.43A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-20P-IX-B1
Related LinksVI-20P, VI-20P-IX-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-20P-IX-B1 Details Description
Related parts for VI-20P-IX-B1
IC SWITCH SPST 8SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS 110DEG 3.5MM datasheet.pdf
IC AMP XDSL LINE DRV DUAL20TSSOP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 6A 12V datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 1GHZ SOT23-6 datasheet.pdf
CONN PLUG 56POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 25A AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 127 TYPED 36POS datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6CLCC datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 100K OHM 9SRT datasheet.pdf