Vicor Corporation VI-20P-IY-S
VI-20P-IY-S picture photo
Mfg. Part Number
VI-20P-IY-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W
Datasheet Download
VI-20P-IY-S.pdf
Availability of VI-20P-IY-S
QUANTITY
VI-20P-IY-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-20P-IY-S
Internal Part NumberEIS-VI-20P-IY-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 113.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.62A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-20P-IY-S
Related LinksVI-20, VI-20P-IY-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-20P-IY-S Details Description
Related parts for VI-20P-IY-S
IC REGISTERED TRANSCVR 24SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 110MA 7.54 OHM datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 400VAC Y5S RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
7163-8 PUNCH SPACER datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN GROUND TERM BLOCK 6POS datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 30PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
ORANGE STRIPE LABEL 4" 1 RL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT datasheet.pdf
RJ45 NO SHIELD LED 8 PORT datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.5V datasheet.pdf