Vicor Corporation VI-20T-MX-B1
VI-20T-MX-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-20T-MX-B1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W
Datasheet Download
VI-20T-MX-B1.pdf
Availability of VI-20T-MX-B1
QUANTITY
VI-20T-MX-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-20T-MX-B1
Internal Part NumberEIS-VI-20T-MX-B1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 16.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)11.54A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-20T-MX-B1
Related LinksVI-20T, VI-20T-MX-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-20T-MX-B1 Details Description
Related parts for VI-20T-MX-B1
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 75NS 56TSOP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 66POS STRGHT PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
25+25 DIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
CONN LINE SOURCE CRIMP 1POS datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
VARISTOR 815V 6.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
VARISTOR 900V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf