Vicor Corporation VI-20T-MX-S
VI-20T-MX-S picture photo
Mfg. Part Number
VI-20T-MX-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W
Datasheet Download
VI-20T-MX-S.pdf
Availability of VI-20T-MX-S
QUANTITY
VI-20T-MX-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-20T-MX-S
Internal Part NumberEIS-VI-20T-MX-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 16.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)11.54A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-20T-MX-S
Related LinksVI-20, VI-20T-MX-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-20T-MX-S Details Description
Related parts for VI-20T-MX-S
RES SMD 1.54KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC DAC V-OUT 12BIT W/REF 24-SOIC datasheet.pdf
TRANSFORMR CCFL 2.5W 20V 5MA SMD datasheet.pdf
RES SMD 5.36 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 24V datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS 18AWG MTA-156 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 33PF 500V NP0 1111 datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 56POS GOLD datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
POT 1K OHM 7.5W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf