Vicor Corporation VI-20W-CY-F2
VI-20W-CY-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VI-20W-CY-F2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W
Datasheet Download
VI-20W-CY-F2.pdf
Availability of VI-20W-CY-F2
QUANTITY
VI-20W-CY-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-20W-CY-F2
Internal Part NumberEIS-VI-20W-CY-F2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 15.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)9.09A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-20W-CY-F2
Related LinksVI-20W, VI-20W-CY-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-20W-CY-F2 Details Description
Related parts for VI-20W-CY-F2
REG SW 1V 5.5A HORZ datasheet.pdf
IC OPAMP GP 8.4MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
CARDEDGE 10POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.3KV 1A DO214BA datasheet.pdf
RES SMD 1.33M OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
PWR SUPPLY 100-240VAC TO 24VDC datasheet.pdf