Murata Electronics North America GRM188R71H472JA01D
GRM188R71H472JA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM188R71H472JA01D
Brief Description
CAP CER 4700PF 50V X7R 0603
Datasheet Download
GRM188R71H472JA01D.pdf
Availability of GRM188R71H472JA01D
QUANTITY
GRM188R71H472JA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM188R71H472JA01D
Internal Part NumberEIS-GRM188R71H472JA01D
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM188R71H472JA01D
Related LinksGRM188R71, GRM188R71H472JA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM188R71H472JA01D Details Description
Related parts for GRM188R71H472JA01D
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 3.6 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MOLDED HEAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN datasheet.pdf
HEATSHRINK 3/8"-100' BLACK datasheet.pdf
CONN IDC HEADER 0.100 10 POS datasheet.pdf
Connector Socket 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf