Vicor Corporation VI-20X-IY-F1
VI-20X-IY-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-20X-IY-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W
Datasheet Download
VI-20X-IY-F1.pdf
Availability of VI-20X-IY-F1
QUANTITY
VI-20X-IY-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-20X-IY-F1
Internal Part NumberEIS-VI-20X-IY-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 15.2V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)9.62A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-20X-IY-F1
Related LinksVI-20X, VI-20X-IY-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-20X-IY-F1 Details Description
Related parts for VI-20X-IY-F1
IC FPGA 61 I/O 84PLCC datasheet.pdf
SWITCH KNOB STRGHT 0.937"SMOKE datasheet.pdf
OSC XO 37.056MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN RP-SMA JACK 50 OHM EDGE MNT datasheet.pdf
IC FPGA 119 I/O 256FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS .165 R/A datasheet.pdf