Vicor Corporation VI-20X-IY-S
VI-20X-IY-S picture photo
Mfg. Part Number
VI-20X-IY-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W
Datasheet Download
VI-20X-IY-S.pdf
Availability of VI-20X-IY-S
QUANTITY
VI-20X-IY-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-20X-IY-S
Internal Part NumberEIS-VI-20X-IY-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 15.2V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)9.62A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-20X-IY-S
Related LinksVI-20, VI-20X-IY-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-20X-IY-S Details Description
Related parts for VI-20X-IY-S
CONN HDR 20PIN RT ANG WIRE WRAP datasheet.pdf
RES SMD 11 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH KNOB 6FLUTE NATURAL datasheet.pdf
RES 887 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 549K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP POWER 2MHZ 28PLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
ORING ECE093 datasheet.pdf
CONN HDR 87POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
VARISTOR 324V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf