Vicor Corporation VI-20Y-IY-B1
VI-20Y-IY-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-20Y-IY-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W
Datasheet Download
VI-20Y-IY-B1.pdf
Availability of VI-20Y-IY-B1
QUANTITY
VI-20Y-IY-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-20Y-IY-B1
Internal Part NumberEIS-VI-20Y-IY-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-20Y-IY-B1
Related LinksVI-20Y, VI-20Y-IY-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-20Y-IY-B1 Details Description
Related parts for VI-20Y-IY-B1
FAN AXIAL 60X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 82.5 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
RES 29.4 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf