Vicor Corporation VI-210-EY-F2
VI-210-EY-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VI-210-EY-F2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W
Datasheet Download
VI-210-EY-F2.pdf
Availability of VI-210-EY-F2
QUANTITY
VI-210-EY-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-210-EY-F2
Internal Part NumberEIS-VI-210-EY-F2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-210-EY-F2
Related LinksVI-210, VI-210-EY-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-210-EY-F2 Details Description
Related parts for VI-210-EY-F2
SWITCH SENSOR LEVER SPST/NC datasheet.pdf
IC FIFO SUPERSYNCII 15NS 64-TQFP datasheet.pdf
RES 0.215 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 150 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
CAP ROCKER RECTANGULAR BLACK datasheet.pdf
IC OSC VCXO 496MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN SOCKET 4POS 7.92MM datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
DC/DC CONV 1W SMD DUAL OUT datasheet.pdf