Vicor Corporation VI-21B-CW-S
VI-21B-CW-S picture photo
Mfg. Part Number
VI-21B-CW-S
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W
Datasheet Download
VI-21B-CW-S.pdf
Availability of VI-21B-CW-S
QUANTITY
VI-21B-CW-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21B-CW-S
Internal Part NumberEIS-VI-21B-CW-S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 195V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.05A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21B-CW-S
Related LinksVI-21, VI-21B-CW-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21B-CW-S Details Description
Related parts for VI-21B-CW-S
RES ARRAY 7 RES 12K OHM 8SIP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS FREE HNG W/PINS datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
RES 511 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2.61 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 79POS SKT datasheet.pdf
PMI CAP STOVEP GRN 15/32 TRANSL datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 15POS HL LOW P datasheet.pdf
350 TB SOCKET WF VER B/T datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CAP FILM 6.8NF 5% 2000VDC datasheet.pdf