Vicor Corporation VI-21B-CY-F3
VI-21B-CY-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21B-CY-F3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W
Datasheet Download
VI-21B-CY-F3.pdf
Availability of VI-21B-CY-F3
QUANTITY
VI-21B-CY-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21B-CY-F3
Internal Part NumberEIS-VI-21B-CY-F3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
3D ModelVI-2xx-xx-F3.stpVI-2xx-xx-F3.pdf
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 195V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)526mA
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21B-CY-F3
Related LinksVI-21B, VI-21B-CY-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21B-CY-F3 Details Description
Related parts for VI-21B-CY-F3
POT 20K OHM 1/20W LINEAR datasheet.pdf
RES SMD 3.6M OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES 422 OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS T/H R/A datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 150W datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
DBL11(Y B) datasheet.pdf
CONN HEADER LO-PRO 2MM 26POS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 1.8UF 10% 1.5KV RADIAL datasheet.pdf