Vicor Corporation VI-21B-IV-B1
VI-21B-IV-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21B-IV-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W
Datasheet Download
VI-21B-IV-B1.pdf
Availability of VI-21B-IV-B1
QUANTITY
VI-21B-IV-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21B-IV-B1
Internal Part NumberEIS-VI-21B-IV-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 195V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.58A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21B-IV-B1
Related LinksVI-21B, VI-21B-IV-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21B-IV-B1 Details Description
Related parts for VI-21B-IV-B1
IC ADC 8BIT 1.6V LP SOT-23-6 datasheet.pdf
IC RESET MONITOR 4.63V SOT23A-5 datasheet.pdf
RES 28 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 28VOUT 25W datasheet.pdf
RES SMD 9.31K OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
4MM SAFETY JACK SOLDER HOLE PANE datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.15A TO100-10 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CAP ALUM .022F 63VDC SCREW datasheet.pdf