Vicor Corporation VI-21D-CV-F2
VI-21D-CV-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21D-CV-F2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W
Datasheet Download
VI-21D-CV-F2.pdf
Availability of VI-21D-CV-F2
QUANTITY
VI-21D-CV-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21D-CV-F2
Internal Part NumberEIS-VI-21D-CV-F2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 185V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.76A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21D-CV-F2
Related LinksVI-21D, VI-21D-CV-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21D-CV-F2 Details Description
Related parts for VI-21D-CV-F2
RES SMD 162K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 53POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 3.3VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 1.91 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 20VWM 32.4VC SMB datasheet.pdf
508 TB FXD 180 TMT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
1.200 VERT HDR W/O MTG HOLE datasheet.pdf
PANEL MOUNT ASSEMBLY HARDWARE datasheet.pdf
MICRO 21C P 72" YEL JACKP NI datasheet.pdf