Vicor Corporation VI-21D-MV-F2
VI-21D-MV-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21D-MV-F2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W
Datasheet Download
VI-21D-MV-F2.pdf
Availability of VI-21D-MV-F2
QUANTITY
VI-21D-MV-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21D-MV-F2
Internal Part NumberEIS-VI-21D-MV-F2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 185V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.76A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21D-MV-F2
Related LinksVI-21D, VI-21D-MV-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21D-MV-F2 Details Description
Related parts for VI-21D-MV-F2
CONN HEADER VERT 50POS .100 GOLD datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 500MA 250VAC RAD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 8.4MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf