Vicor Corporation VI-21D-MX-F2
VI-21D-MX-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21D-MX-F2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W
Datasheet Download
VI-21D-MX-F2.pdf
Availability of VI-21D-MX-F2
QUANTITY
VI-21D-MX-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21D-MX-F2
Internal Part NumberEIS-VI-21D-MX-F2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 185V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)882mA
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21D-MX-F2
Related LinksVI-21D, VI-21D-MX-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21D-MX-F2 Details Description
Related parts for VI-21D-MX-F2
TVS DIODE 64VWM 103VC SMC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
FILTER TUBULAR 16A W/FASTON TERM datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON SQUARE WHITE datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
SOCKET MICRO .8MM 50POS SMD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 1.3A 801 MOHM TH datasheet.pdf
TERMINAL SAK 6/EN ORANGE datasheet.pdf
IC VCXO 18MHZ 8SOIC datasheet.pdf
REPLACEMENT MODULE 300V MCOV MOV datasheet.pdf