Vicor Corporation VI-21F-EW-F3
VI-21F-EW-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21F-EW-F3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W
Datasheet Download
VI-21F-EW-F3.pdf
Availability of VI-21F-EW-F3
QUANTITY
VI-21F-EW-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21F-EW-F3
Internal Part NumberEIS-VI-21F-EW-F3
3D ModelVI-2xx-xx-F3.stpVI-2xx-xx-F3.pdf
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 172V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.39A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21F-EW-F3
Related LinksVI-21F, VI-21F-EW-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21F-EW-F3 Details Description
Related parts for VI-21F-EW-F3
IC MCU 32BIT ROMLESS 160QFP datasheet.pdf
CTRLR TEMP SSR 480V 50A AC OUT datasheet.pdf
FITTING TEE FOR RACEWAY PD3 IVRY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 500MW MINIMELF datasheet.pdf
IC RCVR DIFF LVDS 2CH 8SOIC datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 20-QFN datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf