Vicor Corporation VI-21F-IX-B1
VI-21F-IX-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21F-IX-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W
Datasheet Download
VI-21F-IX-B1.pdf
Availability of VI-21F-IX-B1
QUANTITY
VI-21F-IX-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21F-IX-B1
Internal Part NumberEIS-VI-21F-IX-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 172V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.04A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21F-IX-B1
Related LinksVI-21F, VI-21F-IX-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21F-IX-B1 Details Description
Related parts for VI-21F-IX-B1
IC BUFFER 1.8V 25BIT SOT536-1 datasheet.pdf
IC DAC 10BIT I2C OCTAL 14DFN datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
IC FPGA 81 I/O 100VQFP datasheet.pdf
ROUND SPACER #6 PVC 5.21MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
COMMON MODE FILTERS datasheet.pdf
Connector Header, Top or Bottom Entry 58 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CAP FILM 180NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf