Vicor Corporation VI-21F-MU-S
VI-21F-MU-S picture photo
Mfg. Part Number
VI-21F-MU-S
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W
Datasheet Download
VI-21F-MU-S.pdf
Availability of VI-21F-MU-S
QUANTITY
VI-21F-MU-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21F-MU-S
Internal Part NumberEIS-VI-21F-MU-S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 172V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.78A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21F-MU-S
Related LinksVI-21, VI-21F-MU-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21F-MU-S Details Description
Related parts for VI-21F-MU-S
BNC MALE/MINIGRABBER RG58C/U 18" datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 15 OHM 1206 datasheet.pdf
FILTER 1-PHASE GENERAL 30A datasheet.pdf
CONN TERM BLK CARD EDGE 10POS datasheet.pdf
IC FPGA 295 I/O 484BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS TIN datasheet.pdf
IC OSC VCXO 500MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
FUSE LK CPS H 002A RB 23" datasheet.pdf