Vicor Corporation VI-21F-MY-F4
VI-21F-MY-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21F-MY-F4
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W
Datasheet Download
VI-21F-MY-F4.pdf
Availability of VI-21F-MY-F4
QUANTITY
VI-21F-MY-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21F-MY-F4
Internal Part NumberEIS-VI-21F-MY-F4
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 172V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)694mA
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21F-MY-F4
Related LinksVI-21F, VI-21F-MY-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21F-MY-F4 Details Description
Related parts for VI-21F-MY-F4
HOOK-UP STRND 14AWG WHITE 100' datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 10A 65VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 100PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 30ppm 20pF 50 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
RES 84.5 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
BLZP 5.00/03/270LH SN OR BX datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN FFC FPC 15POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CONN HEADER 180POS EDGE MNT datasheet.pdf
FFC PIN CONTACT TIN-P datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 5% 63VDC RAD datasheet.pdf