Vicor Corporation VI-21H-EV-F2
VI-21H-EV-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21H-EV-F2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W
Datasheet Download
VI-21H-EV-F2.pdf
Availability of VI-21H-EV-F2
QUANTITY
VI-21H-EV-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21H-EV-F2
Internal Part NumberEIS-VI-21H-EV-F2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 152V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.88A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21H-EV-F2
Related LinksVI-21H, VI-21H-EV-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21H-EV-F2 Details Description
Related parts for VI-21H-EV-F2
CONN CAP 12POS MINI UNIV-MATE 2 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
IC DUAL PWR SPLY SUPRVISO 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48PS .100 PRESSFIT datasheet.pdf
RES SMD 5.49 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LEAD TEST MICRHK-BANAPLG 36" GRN datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 500MW DO214AC datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
EVAL BOARD 1700V SIC BRIDGE GATE datasheet.pdf