Vicor Corporation VI-21H-EW-B1
VI-21H-EW-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21H-EW-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W
Datasheet Download
VI-21H-EW-B1.pdf
Availability of VI-21H-EW-B1
QUANTITY
VI-21H-EW-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21H-EW-B1
Internal Part NumberEIS-VI-21H-EW-B1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 152V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.92A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21H-EW-B1
Related LinksVI-21H, VI-21H-EW-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21H-EW-B1 Details Description
Related parts for VI-21H-EW-B1
CONVERTER DC/DC 15V OUT 1W datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 7.87K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 120MHZ 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 50V Y5V 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 100V X5R 0805 datasheet.pdf
TERMINAL ZDK 2.5/1.5 datasheet.pdf
FIXED IND 2NH SMD datasheet.pdf
RES SMD 13 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 43PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf