Vicor Corporation VI-21J-IU-B1
VI-21J-IU-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21J-IU-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W
Datasheet Download
VI-21J-IU-B1.pdf
Availability of VI-21J-IU-B1
QUANTITY
VI-21J-IU-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21J-IU-B1
Internal Part NumberEIS-VI-21J-IU-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.56A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21J-IU-B1
Related LinksVI-21J, VI-21J-IU-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21J-IU-B1 Details Description
Related parts for VI-21J-IU-B1
IC OCTAL TRANSP LATCH 20-TSSOP datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.5A 16TSSOP datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X25.4MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 12VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN TERM BLK FEED THRU WHT 6MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.215" 5MM 3LD datasheet.pdf
RES SMD 45.3K OHM 1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 11POS STRGHT SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT datasheet.pdf