KEMET EDK226M050A9HAA
EDK226M050A9HAA picture photo
Mfg. Part Number
EDK226M050A9HAA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
EDK226M050A9HAA.pdf
Availability of EDK226M050A9HAA
QUANTITY
EDK226M050A9HAA Order Process
Ship out your order
Specifications of EDK226M050A9HAA
Internal Part NumberEIS-EDK226M050A9HAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Specifying Electrolytic Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesEDK
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.307" W (6.60mm x 7.80mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EDK226M050A9HAA
Related LinksEDK226M, EDK226M050A9HAA Datasheet, KEMET Distributor
EDK226M050A9HAA Details Description
Related parts for EDK226M050A9HAA
IC DIGITAL PWR CONTROLLER 28QFN datasheet.pdf
RES SMD 19.6K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-6 datasheet.pdf
RES SMD 158K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
HIGH FREQUENCY ETHERNET TRANS datasheet.pdf
IC MCU ARM 8KB FLASH 24QFN datasheet.pdf
MOUNTING ASSEMBLY PM 50 X 39 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 38POS .100" DUAL ENTRY datasheet.pdf