Vicor Corporation VI-21K-EY-S
VI-21K-EY-S picture photo
Mfg. Part Number
VI-21K-EY-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W
Datasheet Download
VI-21K-EY-S.pdf
Availability of VI-21K-EY-S
QUANTITY
VI-21K-EY-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21K-EY-S
Internal Part NumberEIS-VI-21K-EY-S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 140V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.25A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21K-EY-S
Related LinksVI-21, VI-21K-EY-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21K-EY-S Details Description
Related parts for VI-21K-EY-S
CONN RCPT 5POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
OSC VCXO 157.2864MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 22POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RCPT FOR MOX TERM 12POS datasheet.pdf
CABLE STR MALE-MALE 2POS 12' datasheet.pdf
IC SENSOR INTERFACE PROG 16TSSOP datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 69MM datasheet.pdf
MODULE DC/DC 1/2 BRICK 53V 10A datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
MOD 120V 10" ARC 4PC 12W 1350LM datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf