Vicor Corporation VI-21K-IW-F3
VI-21K-IW-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21K-IW-F3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W
Datasheet Download
VI-21K-IW-F3.pdf
Availability of VI-21K-IW-F3
QUANTITY
VI-21K-IW-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21K-IW-F3
Internal Part NumberEIS-VI-21K-IW-F3
3D ModelVI-2xx-xx-F3.stpVI-2xx-xx-F3.pdf
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 140V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.5A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21K-IW-F3
Related LinksVI-21K, VI-21K-IW-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21K-IW-F3 Details Description
Related parts for VI-21K-IW-F3
THERM NTC 22K OHMS 0402 datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.1PF 10V 0201 datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 23POS .100 TIN datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3000K 8SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf
FINISHING WHEEL 14X2X8" 4A MED datasheet.pdf
RES 402K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf