Vicor Corporation VI-21K-MV-S
VI-21K-MV-S picture photo
Mfg. Part Number
VI-21K-MV-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W
Datasheet Download
VI-21K-MV-S.pdf
Availability of VI-21K-MV-S
QUANTITY
VI-21K-MV-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21K-MV-S
Internal Part NumberEIS-VI-21K-MV-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 140V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.75A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21K-MV-S
Related LinksVI-21, VI-21K-MV-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21K-MV-S Details Description
Related parts for VI-21K-MV-S
IC OTP 1MBIT 150NS 44PLCC datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC PLL W/VCO 16-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 210K OHM 0.05% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES 130 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 11 OHM 1% 25W PFC10 datasheet.pdf
RES SMD 1.15K OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf