Vicor Corporation VI-21L-CU-B1
VI-21L-CU-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21L-CU-B1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W
Datasheet Download
VI-21L-CU-B1.pdf
Availability of VI-21L-CU-B1
QUANTITY
VI-21L-CU-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21L-CU-B1
Internal Part NumberEIS-VI-21L-CU-B1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)7.14A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21L-CU-B1
Related LinksVI-21L, VI-21L-CU-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21L-CU-B1 Details Description
Related parts for VI-21L-CU-B1
IC DAC CMOS 12BIT MULTI 18SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC FPGA 960 I/O 1738FCBGA datasheet.pdf
TVS DIODE 13VWM 21.5VC SMC datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 25V 10% 3010 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.5 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CORNER MIRROR 396 X 72 MM datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 35V 20% 2917 datasheet.pdf
CAP CER 0.90PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
500 TB SP PL PCB CONNECT datasheet.pdf
OSC VCTCXO 12.8MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf