Vicor Corporation VI-21L-CV-F4
VI-21L-CV-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21L-CV-F4
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W
Datasheet Download
VI-21L-CV-F4.pdf
Availability of VI-21L-CV-F4
QUANTITY
VI-21L-CV-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21L-CV-F4
Internal Part NumberEIS-VI-21L-CV-F4
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.36A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21L-CV-F4
Related LinksVI-21L, VI-21L-CV-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21L-CV-F4 Details Description
Related parts for VI-21L-CV-F4
CONN EDGECARD 86POS .156 EYELET datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 1A DO213AB datasheet.pdf
IC LED Driver Linear PWM Dimming 20mA 4-WLCSP (0.82x0.82) datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 50A ZERO PNL MNT datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 200MA 1.4 OHM datasheet.pdf