Vicor Corporation VI-21L-EV-F1
VI-21L-EV-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21L-EV-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W
Datasheet Download
VI-21L-EV-F1.pdf
Availability of VI-21L-EV-F1
QUANTITY
VI-21L-EV-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21L-EV-F1
Internal Part NumberEIS-VI-21L-EV-F1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.36A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21L-EV-F1
Related LinksVI-21L, VI-21L-EV-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21L-EV-F1 Details Description
Related parts for VI-21L-EV-F1
IC TRANSCEIVER RS485 3.3V 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 82.5 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN VERT RECEPT BP VITA41 datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 50POS 5A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CAP MICA 3300PF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf
OSC TCXO 16.368MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 3.3V datasheet.pdf