Vicor Corporation VI-21M-EV-F2
VI-21M-EV-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21M-EV-F2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W
Datasheet Download
VI-21M-EV-F2.pdf
Availability of VI-21M-EV-F2
QUANTITY
VI-21M-EV-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21M-EV-F2
Internal Part NumberEIS-VI-21M-EV-F2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 110V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21M-EV-F2
Related LinksVI-21M, VI-21M-EV-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21M-EV-F2 Details Description
Related parts for VI-21M-EV-F2
FUSE CERAMIC 315MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 340K OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT DUAL LOW-PWR 8VSSOP datasheet.pdf
RES 91 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 3.81MM datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
15A GFCIAUTO50'MLD 5-15 datasheet.pdf
ATTENUATOR 1206 SMD 5 DB datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
FL MGUARD LIC CIM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CRYSTAL 40.610 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf