Vicor Corporation VI-21M-EY-F2
VI-21M-EY-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21M-EY-F2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W
Datasheet Download
VI-21M-EY-F2.pdf
Availability of VI-21M-EY-F2
QUANTITY
VI-21M-EY-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21M-EY-F2
Internal Part NumberEIS-VI-21M-EY-F2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 110V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21M-EY-F2
Related LinksVI-21M, VI-21M-EY-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21M-EY-F2 Details Description
Related parts for VI-21M-EY-F2
IC VREF SERIES 4.096V 8SOIC datasheet.pdf
IC DVR/RCVR DUAL RS232 5V 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 44.2 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 7.78VWM 13.4VC DO204AC datasheet.pdf
IC SBC CAN HS 5V 32HTSSOP datasheet.pdf
CONN TERM BLK 13POS 3.81MM R/A datasheet.pdf
FUSE TORPEDO 22525 25A datasheet.pdf
CABLE 9COND 16AWG BLK SHLD 500' datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 600MA 250 MOHM datasheet.pdf