Vicor Corporation VI-21M-MU-S
VI-21M-MU-S picture photo
Mfg. Part Number
VI-21M-MU-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W
Datasheet Download
VI-21M-MU-S.pdf
Availability of VI-21M-MU-S
QUANTITY
VI-21M-MU-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21M-MU-S
Internal Part NumberEIS-VI-21M-MU-S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 110V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21M-MU-S
Related LinksVI-21, VI-21M-MU-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21M-MU-S Details Description
Related parts for VI-21M-MU-S
IDC CABLE - MKR60K/MC60M/MCE60K datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8MSOP datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 216VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
RES 330K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.34M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 22POS datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZB24 M25 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
STD POLY MOLDED PARTS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN datasheet.pdf