Vicor Corporation VI-21N-EW-F1
VI-21N-EW-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21N-EW-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W
Datasheet Download
VI-21N-EW-F1.pdf
Availability of VI-21N-EW-F1
QUANTITY
VI-21N-EW-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21N-EW-F1
Internal Part NumberEIS-VI-21N-EW-F1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 118.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.41A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21N-EW-F1
Related LinksVI-21N, VI-21N-EW-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21N-EW-F1 Details Description
Related parts for VI-21N-EW-F1
JUMPER ZQV 4N/2 BLUE datasheet.pdf
IC CPLD 192MC 4.7NS 100TQFP datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 2KV RADIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT 80POS 1MM STR W/PIN datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A ZERO PNL MNT datasheet.pdf
IC FPGA 83 I/O 100PQFP datasheet.pdf
RES SMD 5.97K OHM 5% 1/5W 1005 datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 130MA 4 OHM SMD datasheet.pdf