Vicor Corporation VI-21N-EX-F3
VI-21N-EX-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21N-EX-F3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W
Datasheet Download
VI-21N-EX-F3.pdf
Availability of VI-21N-EX-F3
QUANTITY
VI-21N-EX-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21N-EX-F3
Internal Part NumberEIS-VI-21N-EX-F3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
3D ModelVI-2xx-xx-F3.stpVI-2xx-xx-F3.pdf
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 118.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.05A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21N-EX-F3
Related LinksVI-21N, VI-21N-EX-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21N-EX-F3 Details Description
Related parts for VI-21N-EX-F3
RES SMD 43.2 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.15A 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 5.9 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CARD EDGE 12POS DL .125X.25 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125 EXTEND datasheet.pdf
VARISTOR 425V 1.75KA DISC 7MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 125W datasheet.pdf
SWITCH TACTILE datasheet.pdf
KIT DOUBLE MOTOR MOUNT datasheet.pdf
CONN 12POS 0.8MM SMT datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 120V datasheet.pdf