Vicor Corporation VI-21N-IY-B1
VI-21N-IY-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21N-IY-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W
Datasheet Download
VI-21N-IY-B1.pdf
Availability of VI-21N-IY-B1
QUANTITY
VI-21N-IY-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21N-IY-B1
Internal Part NumberEIS-VI-21N-IY-B1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 118.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.7A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21N-IY-B1
Related LinksVI-21N, VI-21N-IY-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21N-IY-B1 Details Description
Related parts for VI-21N-IY-B1
RES SMD 24.3 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 187K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE CAT6 8COND 23AWG BLU 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
1020-6B DIE SPACER datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X22.86MM T766 datasheet.pdf
MICRO 51C S 3" YEL NI datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf