Vicor Corporation VI-21P-IW-B1
VI-21P-IW-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21P-IW-B1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W
Datasheet Download
VI-21P-IW-B1.pdf
Availability of VI-21P-IW-B1
QUANTITY
VI-21P-IW-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21P-IW-B1
Internal Part NumberEIS-VI-21P-IW-B1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 113.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)7.25A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21P-IW-B1
Related LinksVI-21P, VI-21P-IW-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21P-IW-B1 Details Description
Related parts for VI-21P-IW-B1
MOSFET N-CH 100V 17A TO-262 datasheet.pdf
RES SMD 10.7KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 330PF 2KV SL RADIAL datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 10 BASE-T datasheet.pdf
FUSE 600V T/D CLASS CC 2.8A datasheet.pdf