Vicor Corporation VI-21P-IY-S
VI-21P-IY-S picture photo
Mfg. Part Number
VI-21P-IY-S
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W
Datasheet Download
VI-21P-IY-S.pdf
Availability of VI-21P-IY-S
QUANTITY
VI-21P-IY-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21P-IY-S
Internal Part NumberEIS-VI-21P-IY-S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 113.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.62A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21P-IY-S
Related LinksVI-21, VI-21P-IY-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21P-IY-S Details Description
Related parts for VI-21P-IY-S
TERM SOLDER TURRET .109" .084"L datasheet.pdf
RELAY REED SPDT 1A 24V datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 1.5KV X7R 1808 datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 3POS TIN datasheet.pdf
ADAPTER FLASH MEM DIP40/BGA64 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES 11 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 50PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf