Vicor Corporation VI-21P-MY-F2
VI-21P-MY-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21P-MY-F2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W
Datasheet Download
VI-21P-MY-F2.pdf
Availability of VI-21P-MY-F2
QUANTITY
VI-21P-MY-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21P-MY-F2
Internal Part NumberEIS-VI-21P-MY-F2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 113.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.62A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21P-MY-F2
Related LinksVI-21P, VI-21P-MY-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21P-MY-F2 Details Description
Related parts for VI-21P-MY-F2
BOARD EVAL FOR AD8347 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
LRG CORD CLIPS 2 CLIPS 3 STRIPS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS VERT 7.5MM datasheet.pdf
AM63195F219 BACK-UP WASHER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS PIN datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 7.5VOUT 50W datasheet.pdf
RES SMD 160 OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf