Vicor Corporation VI-21R-EY-F1
VI-21R-EY-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21R-EY-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W
Datasheet Download
VI-21R-EY-F1.pdf
Availability of VI-21R-EY-F1
QUANTITY
VI-21R-EY-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21R-EY-F1
Internal Part NumberEIS-VI-21R-EY-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 17.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.67A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21R-EY-F1
Related LinksVI-21R, VI-21R-EY-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21R-EY-F1 Details Description
Related parts for VI-21R-EY-F1
FILTER RFI HI PERFORM WIRE 6A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 24PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN HDR 14POS 0.100 SMD GOLD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 1.2V 4-USP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS JAM NUT PIN datasheet.pdf